پنج شنبه, 28 دی 1396

علم و تکنولوژی (3)

مکمل های غذائی دردرمان بیماری قند

نوشته شده توسط چهارشنبه, 15 بهمن 1393 08:08

نوشته دکتر همایون آرام

بیماری قند ( دیابت بردو قسم است . نوع اول کمتر شایع ووابسته به تنسولین ( Insulin Dependent) می باشد. دراین نوع گه شروع آن پیش از سن 30 سالگی است ، غده پانکراس هورمون انسولین را به مقدار کافی نمی سازد . نوع دوم غیروابسته به انسولین بوده وبه تقریب 90 درصد بقیه موارد دیابت را تشکیل می دهد و معمولاً دربالغین پس از سن 40 سالگی رخ می دهد.
دردیابت نوع دو مقاومت به انسولین وجوددارد . بدین معنی که پانکراس انسولین را به مقدار کافی می سازد ولی سلولهای بدن دربکاربردن آن دچار اختلال می باشند.
دربیماران مبتلا به بیماری قند میزان گلوکز (قند) خون افزایش می یابد. به مرور زمان این عدم تعادل منجر به بیماری قلبی ، بیماری کلیوی ، سکته مغزی ، اختلال بینائی ومشکلات دیگر مانند استعداد به عفونت ها و تأخیر در ترمیم زخم می گردد.
دربیشتر موارد چاقی واضافه وزن از خطرناک ترین عواملی است که در دیابت نوع دو نقش عمده دارد. عوامل ارثی ، افزایش سن ، وعدم فعالیت جسمی نیز به افزایش روز افزون بیماری قند کمک می کند.
رژیم غذائی مناسب ومکمل های غذائی مانند ویتامین ها ، مواد معدنی و اسیدهای آمینه غالباً دربرطرف کردن علائم دیابت نوع دو مؤثر می باشند ولی آنها را می توان دردیابت نوع یک نیز بکار برد. درصورت مصرف مکمل های غذائی ، مقدار انسولین یا داروهای دیگر ضد بیماری قندرا باید تنظیم کرد.
پلی ویتامین ومواد معدنی :
دریک بررسی تجویز ترکیبی از ویتامین های مختلف ومواد معدنی به مدت یکسال درسالمندان مبتلا به دیابت خطر عفونت را بیش از 80 درصد کاهش داد.
ویتامین های گروه ب :
ویتامین های گروه B دربوجودآوردن آنزیم هائی که گلوکز را به انرژی مبدل می کنند دخالت دارندوازبروز آسیب عصبی دربیماران مبتلا به دیابت جلوگیری می کنند. کاهش میزان ویتامین B1 وویتامین B6 دربسیاری از بیماران دیابت یک دیده می شود. تجویز ویتامین B1 به مقدار 25 میلیگرم درروز همراه با 50 میلیگرم ویتامین B6 درروز پس از چهارهفته منجر به بهبود بسیاری از علائم عصبی دیابت ( نروپاتی) گردید. ویتامین B12 برای حفظ بهداشت خون و اعصاب وبرای کار سلولهای عصبی ونیز تقسیم سلولی جنبه اساسی دارد. تجویز آن ازراه دهان یا داخل وریدی آسیب عصبی ناشی از بیماری قند را کاهش می دهد.. مقدار آن 100 تا 400 میکروگرم درروز همراه با 400 میکروگرم اسید فولیک درروز توصیه شده است . می توان با مصرف خوراکهای حیوانی مانند گوشت مقدار زیادی ازاین ویتامین رابه بدن رسانید.
بیوتین یکی از ویتامین های گروه B
می باشد که برای متابولیسم گلوکز ضروری است . دریک بررسی به تعدادی از بیماران دیابت نوع یک 16 میلیگرم بیوتین درروز تجویز گردید. پس از یک هفته میزان قند خون ناشتا درآنها 50 درصد کاهش یافت . نتایج مشابهی نیز با تجویز 9 میلی گرم بیوتین دررور بمئت دوماه دردیابت نوع دو بدسا آمده است .
بیوتین دردهای ناشی از آسیب عصبی رادربیماران مبتلا به دیابت کاهش می دهد. برخی از پزشکان 16 میلیگرم بیوتین را به مدت چند هفته توصیه می کنند.
آنتی اکسیدانها:
این ترکیبات درمیوه ها ، سبزی ها، خشکبار فراوان می باشندو سلولهای بدن را ازآسیب ریشه های آزاد که درنتیجه سوخت وساز موادغذائی دربدن تولید می شوند محافظت کرده واز بعضی عوارض دیابت مانند آسیب عصبی ، بیماری قلب و اختلال بینائی پیشگیری می کند.
* ویتامین E یکی از قوی ترین


ضداکسیدانها بوده واز تشکیل پلاکهای چربی که سبب انسداد عروق میگردند جلوگیری می کند. افرادی که میزان ویتامین E درخون آنها نقصان پیداکرده است استعداد بیشتری به ابتلا به دیابت نوع یک ودو دارند. ویتامین E دربادام ، جوانه گندم ، ذرت ، سویابین ، خشکبار و براکلی وجوددارد. مقدار مصرف آن 400 تا 900 واحد بین المللی درروز است . به موجب یک بررسی به تعدادی از بیماران که به مدت شش ماه این ویتامین تجویز شده بود ، آسیب ناشی از بیماری قند کاهش یافته بود. تجربه ها درانسان و جانوران نشان داد که تجویز ویتامین E شخص را از صدمات کلیه وچشم که از عوارض خطرناک بیماری قند می باشند محافظت می کند. ویتامین E همچنین خطر سکته را دربیماران دیابتی که معتاد به سیگار هستند کاهش میدهد.
* ویتامین C یکی از قوی ترین ضداکسیدانها ست و سلولهای بدن را دربرابر آسیب ریشه های آزاد


محافظت کرده واز خطر عوارض خطرناک بیماری قند می کتاهد. ویتامین C به مقدار زیاد دربسیاری از میوه ها و سبزی ها ودرگوشت و ماهی نیز وجوددارد. بیماران مبتلا به دیابت نوع یک غالباً دچار نقصان ویتامین C می باشند.. این ویتامین مقدار سوربیتول را که موجب آسیب چشم ، اعصابو کلیه دربیماران دیابتی می شود کاهش می دهد. دریک بررسی تجویز ویتامین به مقدار 500 میلی گرم دوباردرروز به مدت یک سال از دفع پروتئین درادرار دیابتی ها بمقدار زیاد کاسته شد. دفع پروتئین درادرار بیماران دیابتی نشانه سرانجام بد بیماری است .
* اسید آلفا لیپوئیک یکی از آنتی اکسیدانهای قوی وطبیعی است که متابولیسم گلوکز را بهبود می بخشد.
آزمایش ها ی مختلف نشان داد که تجویز 600 تا 1200 میلیگرم این ماده درروز ، حساسیت به انسولین را بیشتر کرده و عوارض عصبی بیماری قند
را تخفیف می دهد. دریک مطالعه تجویزروزانه 600 میلیگرم این آنتی اکسیدان درروز به مدت 18 ماه پیشرفت آسیب کلیه را دربیماران مبتلا به دیابت نوع یک کند کرد. برخی 150 میلیگرم این ماده را برای هرروز صبح تجویز می کنند.
ویتامین D
این ویتامین برای جذب کلسیم ، استحکام استخوانها وتقویت دستگاه ایمنی ضروری است وبرای پیشگیری بیماری قند ، فشار خون ، و سرطان نیز اهمیت دارد. منبع اصلی آن بیشتر ماهی های چرب مانند سالمون ، مارکرل ( ماهی خال دار) ، تونا و حبوبات است .
بنابریک گزارش از دانشگاه آکلند درسال 2004 تجویز مقدار کافی ویتامین D از خطر بیماری قند کاست . دربیماران مبتلا به دیابت نوع دو وآنهائی که درخطر مرزی (Prediabetes ) آن هستندئ ویتامین D حساسیت به انسولین وترشح آن را افزایش داده وقندخون را کاهش می دهد.
مقدارمصرف این ویتامین دربالغین 600 تا 800 واحد بین المللی درروز و درکودکان و دردوران بلوغ تا 400 واحد درروز است .
اسیدهای چرب اصلی
( Essential)
این ترکیبات بدن را درمقابل آسیب عصبی محافظت کرده و جدار شریان هارا نرم نگهمیدارند. روغن ماهی (Fish Oil) به میزان کلسترول خوب (HDL) خون افزوده و ازخطر بیماری قلبی می کاهد. مقدار مصرف آن 1000 میلیگرم دوبار درروز است روغنEvening Primerose (گل مغربی) یکی دیگر از اسیدهای چرب مفید است . دریک پژوهش 1000 میلیگرم آن سه بار درروز به مدت 6 ماه موجب کاهش دردهای دیابتی (نوروپاتی) گردید.
Gymnema Sylvestre
گیاهی است از هندوستان که به پادین آوردن خون کمک می کند و درپاره ای از موارد نیاز به انسولین یا داروهای دیگر ضد قند را کاهش می دهد . مقدار مصرف آن 200 میلیگرم دوبار درروز است .( این گیاه را نابود کننده قند می خوانند وبیش از 5000 سال است که توسط هندی ها مورد استفاده قرار می گیرد. می گویند دربسیاری از بیماران نیاز به تزریق انسولین را ای بین می برد. . و حتی برای کم کردن وزن بدن نیز بسیار مفید است .
روی
استفاده از این ماده دربسیاری از بیماران دیابت یک و دو باعث کاهش میزان قند خون بوده است . روی ، موجب می گردد که بدن انسولین را به مصرف برساند . بعلاوه کمبود آن موجب اختلال درسیستم ایمنی می گردد. تجویز روی سبب تسریع درترمیم زخم ها می شود. ترمیم زخم دربیماری قند دچار اختلال می شود. مقدار مصرف روی 30 میلیگرم درروز می باشد. درصورتیکهازاین ماده بیش از یک ماه استفاده گردد ، تجویز مس به مقدار دومیلی گرم درروز نیز مورد لزوم است .
کروم
مطالعات چندی نشان داد که کروم با افزایش حساسیت به انسولین درپائین آوردن میزان قند ، کلسترول و تری گلیسرید های خون دربیماران مبتلا به هردو نوع بیماری قند مؤثر است . کروم دردیابت حاملگی و دیابت ناشی از داروهای استروئید نیز اثر مثبت دارد. اغلب پزشکان آن را به مقدار 200 میکروگرم ، سه بار درروز همراه با غذا توصیه می کنند. با تجویز کروم مقدار مورد نیاز انسولین را می توان کم کرد. مخمر

آبجو سرشار از این عنصر معدنی است .
کوآنزیم Q10
این ماده برای تولید انرژی مورد لزوم است ومیزان آن دربیماران مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش می یابد. بنظر می آید که این ماده برای متابولیسم گلوکز ضروری است . پزشکان Q10
را به مقدار 50 میلیگرم درروز تجویز می کنند.
منیزیم
پژوهش های جدید نشان داد که بیماران مبتلا به بیماری قند بخصوص نوع 1 آن ممکن است به کمبود این عنصر دچار شوندومستعد به عوارض چشمی و بیماری قلبی گردند. منیزیم به تولید انسولین دربیماران سالمند مبتلا به دیابت 2 کمک می کند.
تجویز منیزیم دربیمارانی که دچار بیماری کلیه هستند باید با احتیاط انجام گیرد. غالب پزشکان به بیماران دیابتی که دارای کلیه سالم هستند روزانه 200 تا 600 میلیگرم آن را تجویز می کنند.
منگنز:
تجربه های برروی جانوران آزمایشگاهی نشان داد که کمبود منگنز میزان قند خون را افزایش می دهد. با تجویز 3 تا 5 میلیگرم آن

ازراه خوراک می توان قند خون را به میزان طبیعی باز گرداند.
Billberry
این گیاه درپیشگیری آسیب چشم
که از عوارض بیماری قند است سومند است .
Taurine
میزان این اسید آمینه که به آزادشدن انسولین کمک می کند دربیماران مبتلا به دیابت نوع دو کمتر می باشد. این ماده از انعقاد خون که عامل مهمی دربروز بیماری قلبی است جلوگیری می کند. تورین درغذاهائی که سرشار از پروتئین هستند وجود دارد. مقدار مصرف آن 500 میلیگرم دوبار درروز قبل از غذاست .
Vanadium
این عنصر نیز ممکن است در کنترل میزان گلوکز دربیماری قند مفید باشد.
توضیح : هریک از این مکمل هائی که نام بردیم ممکن است با داروهای تجویز شده توسط پزشک که برای بیماریهای دیگر مورد استفاده قرار می دهید در تعارض باشد. لذا قبل از مصرف هریک ازاین مکمل ها قبلاً با پزشک معالج خود مشورت کنید.


بقیه فیلم امروز

سزارین یا رستم زائی

نوشته شده توسط چهارشنبه, 15 بهمن 1393 00:00

سزارین یا رستم زائی نوعی عمل جراحی است که جدارشکم و زهدان را برای تولد نوزاد باز می کنند.

وجه تسمیه :

*روایت است که چون ژولیوس سزار امپراتورروم بدین سان زاده شده است این عمل را سزارین نامیدند ولی نه بادیده یقین . چون درآن ایام معمولاً موقعی به این عمل اقدام می کردند که مادر سرِ زا فوت کرده و برای ازدیادجمعیت نوزادرا با این عمل زنده به دنیا می آوردند.ولی مادر ژولیوس سزار به نام «آرلیا»Aurelia به شهادت تاریخ زنده ماند و تسخیر بریتانیا توسط پسرش ژولیوس را شنیده بود.
* شایدهم از فعل لاتین Caedare مشتق شده به معنی بریدن و Caesones به معنی بچه متولد شده از مادری است که سرِ زا درگذشته است . تاقرن شانزدهم وهفدهم این عمل به نام سزارینCesarean Operation نامیده می شد ولی بعدها Cesarean Section جانشین عمل سزارین شد.
* شاهنامه فردوسی دربرگ برگ خودبیشتر از هزارسال پیش حقایقی را نهفته دارد که بررسی آنها شیرین و غرورآفرین است . یک نمونه آن زایمان غیرطبیعی (سزارین ، رستمیان) می باشد که رستم را با بیهوش کردن رودابه مادرش ، به گونه ای غیر طبیعی با عمل جراحی به جهان آوردند.
حکیم ابوالقاسم فردوسی (حدود 329 - 411ه.ق) با الهامات شاعرانه واستادانه خود دقیقاً مراحل بارداری توأم با عوارض مربوط به حمل چنین نوزاد سنگین وزن را دراشعار مربوط به « گفتار اندرزادن رستم» صفحه 83


شاهنامه مورد استفاده نویسنده به درستی به نظم درآورده مانند طبیبی استاد که اکنون دربیمارستانها به درمان چنین حاملگی قبل از دست دادن مادرونوزاد با عوارض آن (که توکسیما، یرقان و بالارفتن فشار خون باشد) می پردازند، فردوسی متجاوز از هزارسال پیش باعمل رستمیان رودابه را به رستم رساند، وقتی رودابه از حالت بیهوشی خارج می شود همانند همه مادران جهان درد خودرا فراموش می کند و لبخند شادی برلبانش نقش می بندد و می گوید رَستَم :
بخندید ازآن بچه سرو سهی
بدبد اندرو فرّ شاهنشهی
اینک برگزیده ای از اشعار نغز فردوسی «اندرزادن رستم » را به آگاهی می رساند.
بسی بر نیامد برین روزگار
که آزاده سرو اندر آمدبه بار
بهار دل افروز پژمرده شد
دلش باغم و رنج بسپرده شد

زبس بار کاو داشت دراندرون
همی راند رودابه از دیده خون
شکم سخت شد فربه وتن گران
شد آن ارغوانی رخش زعفران
بدو گفت مادر که ای جان مام
چه بودت که گشتی چنین زردفام
چنین داد پاسخ که من روز وشب
همی برگشایم به فریاد لب
چنان گشته بی خواب و پژمرده ام
تو گوئی که من زندۀ مرده ام
همانا زمان آمدَ ستَم فراز
وزین باربردن نیابم جواز
چنین تا گَهِ زادن آمد فراز
به خواب و به آرام بودش نیاز
تو گفتی به سنگستشآکنده پوست
ویا زآهنست آنکه بوده دروست
چنان شد که یک روز ازو رفت هوش
ازایوان دستان برآمدخروش
خروشید سیندخت و بشخود روی
بکند آن سیه گیسوی مشکبوی
یکایک به دستان رسید آگهی
که پژمرده شد برگ ِ سروِ سُهی
به بالین رودابه شد زال زر
پراز آب رخسارو خسته جگر


شبستان همه بندگان کنده موی
برهنه سرو رُخ وترگشته روی
بِدِل آنگهی زال اندیشه کرد
وزاندیشه آسانترش گشت درد
همان پَرِّ سیمرغش آمد به یاد
بخندید و سیندخت را مژده داد
یکی مجمر آوردو آتش فروخت
وزآن پر سیمرغ لختی بسوخت
همان درزمان تیره گون شد هوا
به زیر آمد آن مرغ فرمان روا
چو ابری که بارانش مرجان بوَد
چه مرجان که آرامش جان بوَد
یرو کرد زال آفرینی دراز
ستودش فراوان و بردش نماز
چنین گفت سیمرغ کاین غم چراست؟
به چشم هزُبر اندرون نم چراست؟
کزین سرو سیمین پرمایه روی
یکی شیر باشد ترا نامجوی
که خاک پی او ببوسد هزَبر
نیارد به سر بر گذشتنش ابر
از آواز او چرم چنگی پلنگ
شود چاک چاک و بخاید دو چنگ
هرآن گُرد کاو ازگوپال اوی
ببیند برو بازو و یال اوی
.... بیاور یکی خنجر آبگون
یکی مرد بینا دل و پرفسون
نخستین به می ماه را مست کن
زدل بیم و اندیشه را پست کن
توبنگر که بینا دل افسون کند
زصندوق تا شیر بیرون کند
بکافد تهیگاه سرو سهی
نباشد مرو راز درد آگهی
وزو بچۀ شیر بیرون کشد
همه پهلوی ماه درخون کشد
وزان پس بوزآن کجا کرد چاک
زدل دورکن ترس و اندوه وباک

کیاهی که گویم توباشیرو مُشک
بکوب و بکن هرسه درسایه خشک
بسای و بیالا برآن خستگیش
ببینی هم اندرزمان رستگیش
برآن مال از آن پس یکی پرمن
خجسته بود سایه فرّ من
تورا زین سخن شاد باید بُدن
به پیش جهاندار باید شدن
که او داد این خسروانی درخت
که هرروز نو بشکفاندت بخت
بدین کار دل هیچ غمگین مدار
که شاخ برومندت آید به بار
بگفت ویکی پر بازو بکند
فکند و به پرواز برشد بلند
بشد زال و آن پرّ او برگرفت
برفت و بکرد آنچه گفت ای شگفت
برآن کار نظاره بُد یک جهان
همه دیده پرخون خسته روان
فروریخت از دیده سیندخت خون
که کودک زپهلو کی آید برون؟!
بیامد یکی موبدی چربدست
مرآن ماه رخ را به می کرد مست
بکافید بی رنج پهلوی ماه
بتابید مر بچه را سر ز راه
چنان بی گزندش برون آورید
که کس درجهان این شگفتی ندید
یکی بچه بُد چون گَوی شیر فش
به بالا بلندو به دیدار کَش
شگفت اندرو مانده شد مردوزن
که نشنید کس بچۀ پیلتن
شبانروز مادر زمی خفته بود
زمی خفته و دل ز هُش رفته بود.
همان زخمگاهش فرو دوختند
به دارو همه درد بسپوختند
چو از خواب بیدارشد سرو بُن
به سیندخت بگشاد لب بر سُخُن
برو زرو گوهر برافشاندند
ابَر کردگار آفرین خواندند
مران بچه را پیش او تاختند
به سان سپهری برافراختند
به یک روزه گفتی که یک ساله بود
یکی تودۀ سوسن ولاله بود

ایبولا

نوشته شده توسط چهارشنبه, 15 بهمن 1393 00:00

* ایبولا بیماری مُسری بسیار خطرناکی است که با میزان مرگ ومیر بالائی همراه است . دورۀ نهفتگی یا کمون این بیماری از آغاز تا زمانی که بیمار به تخستین علائم ابتلای به آن پی می برد بین 2 تا 21 روزطول می کشد . اما بطور متوسط بین 6 تا 10 روز است .
* ویروس ایبولا از طریق تنفس ، از راه دهان یا از بریدگی روی پوست بدن فرد سالم بهنگام دست زدن به خون یا بزاق یا هر مایعی که از بدن بیمار خارج می شود به شخص سالم سرایت می کند.
* اخیراً دیده شده است ویروس ایبولا حتی با دست زدن به لباس یا وسایلی که شخص بیمار آنهارا درمعرض مایعات خارج شده از بدنش قرار داده است بویژه لباسهائی که به خون فرد بیمار آلوده است نیز به شخص سالم سرایت می کند.
* دیده شده است که گاهی براثر عطسه یا سرفه شخص بیمار ویروس درهواپراکنده شده واطرافیان را مبتلا می کند.
* گاهی ویروس ایبولا بین 6 تا 40 روز پس از آغاز بیماری و حتی دردوران نقاهت ، در مایعات خارج شده از بدن بیمار مشاهده می شود.
* علائم بیماری با تب شدید آغاز می شود و با سردرد ، دردشکم و مفاصل، اسهال و استفراغ ، کبودشدن پوست بدن ،ادامه می یابد. درموارد بسیار شدید ، با عفونت شش ها ، کلیه ها و سایر اندام داخلی بیمار همراه است. خونریزی از بینی ، دهان ودستگاه گوارش نیز از دیگر علائم این بیماری است .
* اگر این بیماری درمراحل بسیاراولیه تشخیص داده شود با تزریق وریدی ، ونگهداشتن میزان اکسیژن و فشارخون درسطح قابل قبول ، مداوای عفونت ثانویه ، می توان شانس زنده ماندن بیماررا افزایش داد.
* کسی که از بیماری ایبولا جان سالم بدر می برد، ممکن است برای مدتی طولانی از ابتلای دوباره به این بیماری مصون بماند . اما هیچ تضمینی برای مصونیت همه عمر وجود نداردو معلوم نیست شخص مزبور استعداد ابتلای به ایبولا بوسیلۀعامل دیگری ازاین ویروس را دارد یانه.
* بیمارانی که از مرگ نجات پیدا می کنند دربعضی موارد از دردمفاصل درتمام عمرو کاهش دید چشم رنج می برند.
* از اکتبر 2014 هیچ نوع داروویا واکسن ایبولا که به تأیید سازمان غذاودارو رسیده باشد درایالات متحده آمریکا وجود ندارد.
* چند واکسن آزمایشی که از ده سال پیش برروی آن کار شده است بهنگام شیوع این بیماری در سال جاری برروی بیماران در زئیر مورد استفاده قرار گرفت .
* تاکنون تأثیر کلنیکی چند واکسن آزمایشی در آمریکا ، بریتانیا ، و آفریقا مورد ارزیابی قرارگرفته است .
* اطلاعات مقدماتی درمورد واکسن های آزمایشی و تأثیر کلنیکی آنها احتمالاً تا اواخر سال 2015 منتشر نخواهد شد. احتمال دارد سازمان مواد داروئی وغذائی آمریکا برای استفاده گسترده ازاین واکسنها تصویب آنهارا با سرعت بیشتری به انجام برساند
* ZMapp داروئی است که توسط شرکت داروئی Mapp Biopharmaceutical ببازار عرضه شده اما این دارو برای مداوای بیمارانی است که به عفونت ایبولا دچارشده اند و برای پیشگیری از عفونت نیست . این دارو برروی میمونها و دو عضو هیئت پزشکی آمریکا که به لیبریا رفته بودند آزمایش شد و این بیماران زنده ماندند..