پنج شنبه, 28 دی 1396

ایبولا

منتشرشده در علم و تکنولوژی

* ایبولا بیماری مُسری بسیار خطرناکی است که با میزان مرگ ومیر بالائی همراه است . دورۀ نهفتگی یا کمون این بیماری از آغاز تا زمانی که بیمار به تخستین علائم ابتلای به آن پی می برد بین 2 تا 21 روزطول می کشد . اما بطور متوسط بین 6 تا 10 روز است .
* ویروس ایبولا از طریق تنفس ، از راه دهان یا از بریدگی روی پوست بدن فرد سالم بهنگام دست زدن به خون یا بزاق یا هر مایعی که از بدن بیمار خارج می شود به شخص سالم سرایت می کند.
* اخیراً دیده شده است ویروس ایبولا حتی با دست زدن به لباس یا وسایلی که شخص بیمار آنهارا درمعرض مایعات خارج شده از بدنش قرار داده است بویژه لباسهائی که به خون فرد بیمار آلوده است نیز به شخص سالم سرایت می کند.
* دیده شده است که گاهی براثر عطسه یا سرفه شخص بیمار ویروس درهواپراکنده شده واطرافیان را مبتلا می کند.
* گاهی ویروس ایبولا بین 6 تا 40 روز پس از آغاز بیماری و حتی دردوران نقاهت ، در مایعات خارج شده از بدن بیمار مشاهده می شود.
* علائم بیماری با تب شدید آغاز می شود و با سردرد ، دردشکم و مفاصل، اسهال و استفراغ ، کبودشدن پوست بدن ،ادامه می یابد. درموارد بسیار شدید ، با عفونت شش ها ، کلیه ها و سایر اندام داخلی بیمار همراه است. خونریزی از بینی ، دهان ودستگاه گوارش نیز از دیگر علائم این بیماری است .
* اگر این بیماری درمراحل بسیاراولیه تشخیص داده شود با تزریق وریدی ، ونگهداشتن میزان اکسیژن و فشارخون درسطح قابل قبول ، مداوای عفونت ثانویه ، می توان شانس زنده ماندن بیماررا افزایش داد.
* کسی که از بیماری ایبولا جان سالم بدر می برد، ممکن است برای مدتی طولانی از ابتلای دوباره به این بیماری مصون بماند . اما هیچ تضمینی برای مصونیت همه عمر وجود نداردو معلوم نیست شخص مزبور استعداد ابتلای به ایبولا بوسیلۀعامل دیگری ازاین ویروس را دارد یانه.
* بیمارانی که از مرگ نجات پیدا می کنند دربعضی موارد از دردمفاصل درتمام عمرو کاهش دید چشم رنج می برند.
* از اکتبر 2014 هیچ نوع داروویا واکسن ایبولا که به تأیید سازمان غذاودارو رسیده باشد درایالات متحده آمریکا وجود ندارد.
* چند واکسن آزمایشی که از ده سال پیش برروی آن کار شده است بهنگام شیوع این بیماری در سال جاری برروی بیماران در زئیر مورد استفاده قرار گرفت .
* تاکنون تأثیر کلنیکی چند واکسن آزمایشی در آمریکا ، بریتانیا ، و آفریقا مورد ارزیابی قرارگرفته است .
* اطلاعات مقدماتی درمورد واکسن های آزمایشی و تأثیر کلنیکی آنها احتمالاً تا اواخر سال 2015 منتشر نخواهد شد. احتمال دارد سازمان مواد داروئی وغذائی آمریکا برای استفاده گسترده ازاین واکسنها تصویب آنهارا با سرعت بیشتری به انجام برساند
* ZMapp داروئی است که توسط شرکت داروئی Mapp Biopharmaceutical ببازار عرضه شده اما این دارو برای مداوای بیمارانی است که به عفونت ایبولا دچارشده اند و برای پیشگیری از عفونت نیست . این دارو برروی میمونها و دو عضو هیئت پزشکی آمریکا که به لیبریا رفته بودند آزمایش شد و این بیماران زنده ماندند..

خواندن 2794 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: سزارین یا رستم زائی »